środa, 18 lipca 2012

ORZESZKI PIORĄCE

Alternatywa dla chemicznych proszków do prania: orzeszki piorące, niedrogie i przyjazne dla środowiska.
Odkryliśmy orzechy, kiedy urodziło nam się pierwsze dziecko i szukaliśmy innych środków piorących, niż polecane w reklamach, drogie proszki do prania ubranek dziecięcych, które nie podrażniałyby delikatnej i wysuszonej skóry maleństwa. Początkowo byliśmy sceptyczni, ale właściwości orzechów piorących przekroczyły nasze oczekiwania. Mimo, że przy wyjątkowo mocnych plamach, przegrywają z tradycyjną chemią (co trzeba uczciwie przyznać, w końcu to tylko orzechy) warto przyjrzeć im się bliżej i docenić je za ich uniwersalne zastosowanie, łagodność i wydajność. Jest to ciekawa alternatywa dla chemicznych proszków do prania i sztucznych detergentów.Orzechy piorące (Sapindus mukorossi) pochodzą z Indii i Nepalu. Tam już od wieków stosowane są jako naturalny środek do prania, do zmiękczania wody oraz jako uniwersalny płyn myjąco-czyszczący. Łupinki zawierają pieniącą się w wodzie substancję: SAPONINĘ. Saponina jest naturalnym detergentem, substancją czynną powierzchniowo, czyli działa w podobny sposób jak mydło, odtłuszcza, myje i oczyszcza, ale jej pochodzenie jest naturalnie - rośnie na drzewach. Pranie i mycie w orzechach jest całkowicie bezzapachowe i bezpieczne dla alergików. Aby uzyskać dodatkowo zapach, można dodać kilka kropli ulubionego olejku zapachowego (np. lawendowego).

Jak stosować orzechy piorące?

PRANIE
Łupiny orzechów są pełnowartościowym, 100% biologicznym i bardzo delikatnym dla tkanin środkiem piorącym, niezależnie od temperatury prania. Są stosowane do prania ręcznego, jak i w pralce. Można w nich prać rzeczy białe jak i wielokolorowe, i to nawet te najbardziej delikatne. Nie potrzebujemy żadnych dodatkowych zmiękczaczy do tkanin, aby bielizna była świeża i miękka Co ważne, są bardzo wydajne. Tracą swoje właściwości myjąco - piorące dopiero po kilku praniach! Średnio możemy użyć 3-4-razy te same orzechy przy praniu w temperaturze do 30°, 2-3 krotnie przy 40°, jedno- lub dwukrotnie w 60° i 1-krotnie w 90°. Można ich używać aż do momentu całkowitego wypłukania się saponiny. Jak to poznać? Orzechy po praniu zmieniają kolor na coraz jaśniejszy, tracą pierwotny połysk i lepią się. Wodę po praniu można zużyć do podlewania kwiatów lub mycia podłóg, a skorupki wyrzucić na kompost.
Jak prać w orzechach?
6-8 pokruszonych łupin wsyp do bawełnianego woreczka (można do skarpetki) zawiąż mocno i wrzuć bezpośrednio do bębna z ubraniami. Po praniu zaleca się wysuszenie orzeszków.
Uwaga! Jeśli bielizna jest wyjątkowo mocno zaplamiona, użyj odplamiacza ekologicznego lub 1-3 łyżki zwykłej sody oczyszczonej. Należy zwrócić uwagę, czy woreczek z łupinami przemieszcza się swobodnie w bębnie. Dzieje się tak, jeśli pralka nie jest zbyt ciasno wypełniona.

UNIWERSALNY WYWAR Z ORZECHÓW
Jako detergent, płyn z orzechów jest jednym z najtańszych i najbardziej wszechstronnych i ekologicznych preparatów, jakie można znaleźć. Pomimo swoich właściwości myjąco-czyszczących jest delikatny dla skóry, nie powoduje podrażnień, jak tradycyjne środki czystości. Nadaje się do wszystkich prac w gospodarstwie domowym oraz jako płyn do prania, płyn do kąpieli, mydło w płynie, szampon (w tym wypadku można zredukować ilość wody podczas gotowania, tak aby płyn zrobił się gęściejszy), a także jako środek myjący dla zwierząt. Skóra po umyciu staje się bardzo gładka, delikatna i pachnąca. Do kąpieli w wannie, możesz wlać od 25 do 50ml wyciągu. Woda stanie się wówczas bardzo miękka, dając całemu ciału uczucie ulgi i odprężenia. Saponiny zawarte w łupinach mają właściwości antystresowe. Wywar z łupinek orzechów ma bardzo pozytywne oddziaływanie na bóle stawowe. W Ayurvedzie saponiny zawarte w łupinach orzechów mają zastosowanie w dziesiątkach mieszanek ziołowych,chroniących i oczyszczających organy wewnętrzne człowieka. Wyciąg z orzeszków zalecany jest szczególnie dla osób cierpiących na alergie lub mających bardzo wrażliwą skórę.Ma właściwości przeciwłupieżowe. Nadaje włosom połysk i zdrowy wygląd, łatwo rozczesują się i dłużej pozostają czyste.
Jak przygotować wywar z orzechów?
Gotować 10 łupin orzechów w ¾ litra wody przez 5-10 minut. Przecedzić i przelać do butelki np. ze spryskiwaczem). Można dodać olejek eteryczny. Przechowywać w chłodnym miejscu do kilku dni.

OSZCZĘDNOŚCI
Jeśli zależy nam na ograniczeniu wydatków domowych, warto wziąć pod uwagę zakup większego opakowania orzechów piorących. Jeden kilogram łupin orzechów wystarczy czteroosobowej rodzinie na cały rok, przy założeniu 2 prań tygodniowo. Cena 1 kilograma orzeszków do prania waha się od 30 zł do 60 zł, a wystarcza na bardzo długo. Można je stosować na wiele sposobów.
Przetestuj je sam i przekonaj się o ich skuteczności...